Viser: 169 kemiske eksperimenter

169 kemiske eksperimenter

169 kemiske eksperimenter

(2018)
Sprog: Dansk
Aarhus Universitetsforlag
299,00 kr.
Bestil nu og få den leveret inden for 2-3 hverdage

Detaljer om varen

  • Hæftet: 396 sider
  • Udgiver: Aarhus Universitetsforlag (Januar 2018)
  • ISBN: 9788771841770

Det er både sjovt og lærerigt at lave eksperimenter i kemi, og i 169 kemiske eksperimenter guider kemiker Peter Hald læseren igennem eksperimenter, der rimer på undervisning, undren og underholdning. Med eksperimenter kan man se og føle stoffet - og opnå en helt anderledes forståelse af kemien.

Bogen er til dem, der har lyst til at eksperimentere med kemien, måske sammen med børnene. Den er også til lærere og undervisere på skoler og gymnasier, hvor man med røg og raketter gerne vil engagere eleverne og øge indlæringen. Samtidig kan bogen bruges af universitetsundervisere, der vil illustrere krystalstrukturer, termodynamik og reaktionskinetik.

Langt de fleste forsøg kan udføres med enkle midler i et køkken. Man behøver nemlig ikke et fuldt udrustet laboratorium og eksotiske specialkemikalier for at lave interessant kemi og spændende videnskab.

Andre har også købt

miniaturebillede af omslaget til Process Dynamics and Control, 4. udgave

Process Dynamics and Control

Dale E. Seborg, Francis J. Doyle, Thomas F. Edgar og Duncan A. Mellichamp
John Wiley & Sons, Limited (2019)
599,00 kr. 539,10 kr.
Bestil nu og få den leveret inden for 2-3 hverdage

Har du brug for en faktura?

Har du brug for en faktura udstedt til din arbejdsplads, kan du med fordel oprette en konto.

 

Det tager kun et øjeblik og kontoen er klar til brug med det samme. Du skal blot bruge firmaets CVR nummer.