SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:
Viser: Skal vi krepere her som dyr? - Den dramatiske historie om kaptajn Kochs grønlandsekspedition tværs over indlandsisen med islandske heste 1912-1913
Skal vi krepere her som dyr?
Den dramatiske historie om kaptajn Kochs grønlandsekspedition tværs over indlandsisen med islandske heste 1912-1913
Jan O. Kongstad
(2015)
Sprog: Dansk
Detaljer om varen
- Hæftet: 352 sider
- Udgiver: Haase & Søns (November 2015)
- ISBN: 9788755912939
Historikeren Jan Kongstads bog er det første overordnede værk om Kochs dramatiske ekspedition, der ud over ekspeditionsdeltagernes dagbøger er sammenstykket af talrige dokumenter fra bl.a. Grønlandske Handel og Grønlands Styrelse.
Ekspeditionen var den første, der overvintrede på indlandsisen, den første der benyttede islandske heste som træk- og lastdyr, og den første der foretog iskerneboringer på indlandsisen, hvormed en stor dansk diciplin blev grundlagt. Ekspeditionen var også den første, der på klos hold oplevede – og overlevede – en gletsjer kælve.
Bogen er rigt illustreret med unikke fotos, hjembragt af ekspeditionsdeltagerne. Udgives i samarbejde med Arktisk Institut og med økonomisk støtte fra Konsul Georg Jorck og hustru Emma Jorckºs Fond.
"En af de bedste bøger, der gennem tiderne er skrevet om de mange rejser deroppe." – mitfyn.dk
"Jan O. Kongstad har lavet en formidabel bog – velskrevet og spændende og en oplagt julegaveide til alle, der interesserer sig for Arktis. Det er godt boghåndværk – gennemredigeret og med masser af originale fotos fra ekspeditionen. Oven i købet er bogen forsynet med et solidt noteapparat og redaktionelle bemærkninger og oversigter." – arcticbusinessnetwork.blogspot.dk
"Jan O. Kongstad leverer en saglig og spændende beretning ... Anbefales." – Jyllands-Posten